İnsan Derisi Hakkında Bilgiler

Derimiz, vücudumuzdaki en büyük organdır. Yetişkin bir insanın derisi yaklaşık 5 kilo ağırlığındadır ve yaklaşık 7 metre kare alanı kaplar. Derimiz, diğer tüm organlarımızdan daha hızlı büyür ve insan hayatı süresince kendini sürekli yeniler. Derinin önemi o denli büyüktür ki, örneğin yanma sonucunda üçte birinin yokolması hayati tehlike doğurabilir.

İnsan DerisiDerimizin asli görevi vücudumuzu korumaktır. Vücudumuz etrafında güçlü, esnek ve su geçirmeyen bir kılıf oluşturur. Derimiz, vücudumuzu zararlı bakterilerden, aşırı sıcak ve soğuktan, güneş ışınlarından ve dışarıdan gelecek tehlikelerden korur.

Deri, üst ve alt deri olmak üzere iki katlıdır. Üst deri, çok sayıda hücre katmanlarından oluşur. Üst derinin alt katmanlarında sürekli olarak oluşturulan yeni hücreler üst katmanlara itilir. Yüzeyde hücreler keratin adı verilen sağlam bir protein biriktirirler. Bu hücreler birkaç hafta içinde ölür ve dökülürler.

En kalın derimiz avuç içlerinde ve topuklarımız altında oluşandır. Eğer bu deri yoğun basınca tabi tutulacak olursa, giderek artan miktarda keratin oluşur. Bu durum, deride su toplanmalarına yol açar. Kürek çektiğimizde avuç içindeki derimiz daha fazla keratin üretir ve avucumuz su toplayabilir.

Daha doğmadan önce bu kalın deriler üzerindeki kırışıklıklar ve çizgiler oluşur. Kalın deri üzerindeki çizgiler her insanda farklıdır ve bu durum iyi bir kimlik tespiti aracı olarak kullanılır.

Avuç içleri ve topuklar dışındaki bölgeleri ince deri örter. Göz kapakları üzerindeki deri, vücudumuzun en ince derisidir.

Dış deri, aynı zamanda melanin adı verilen renk maddesi, pigment, üreten hücrelere sahiptir. Derideki pigment yoğunluğu, derinin rengini belirler. Güneş ışığı, melanini harekete geçirdiği için, güneş altında derinin rengi koyulaşır.

Alt deri, üst deriden çok daha kalındır. Burada kan damarları, kıl kökleri, salgı bezleri, esnek lifler ve yağ bulunur. Farklı sinir uçları da (duyu algılayıcıları) alt deride dokunmaya, sıcağa, soğuğa ve basınca tepki verirler. Bazı sinirler acıya tepki vererek, acı kaynağından uzaklaşmamız için bizi uyarırlar.

Tabanlarımızda, avuç içlerimizde, alnımızda ve koltuk altlarımızdaki ter bezleri bazı duygularımıza da tepki verebilirler. Bu yüzden sinirli bir insanın avuçları terleyebilir.

Derimiz, aynı zamanda yağların ve glikojenin depolandığı bir merkezdir de. Yüzeyine zerkedilen çeşitli ilaçları emer. Derimiz güneş ışığı tarafından uyarıldığında da D vitamini üretir.

Alerji ya da kurdeşen alt deride doku sularının küçük noktalar halinde birikmesi ile meydana gelir. Kaşınma hissi bu bölgedeki sinir uçlarının rahatsız olmasıyla oluşur. Deri katmanları arasında yeterli miktarda sıvı biriktiğinde ise su toplaması meydana gelir.

İnsan yaşlandıkça derisi değişim gösterir. Alt deri kademeleri olarak yağlı ve esnek dokularını kaybeder. Deri incelir, kurur ve buruşur.

Benzer konular:

  1. İnsan Vücudu Hakkında Kapsamlı Bilgiler
  2. Kulağımız Hakkında Bilgiler
  3. Dilimiz Hakkında Bilgiler
  4. Sinir Sistemi Hakkında Bilgiler
  5. Kalın barsak kanseri ve beslenme
  6. Dokular ve Hücreler
  7. Şeffaf Perdeler
  8. Ağrı ve Bilgiler
  9. Aile Hekimliği Hakkında Sık Sorulanlar
  10. Pekmez ile İlgili Bilgiler

Etiketler | ,,,,

Yorum Ekleyin

Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmış olmalısınız.